Pociąg specjalny ,,Łoś,,

16 kwietnia 2016 roku odbyło się pożegnanie autobusów szynowych serii SA101. Pojazdy SA101 są autobusami szynowymi polskiej produkcji, które produkowane były przez ZNTK Poznań w latach 1990 - 1996. Pojazd, którym podróżowaliśmy był pierwszym wyprodukowanym egzemplarzem w roku 1990. Trasa wiodła na początku linią 243 ze stacji Starogard Gdański do stacji Jabłowo. Linia 243 łączyła niegdyś Starogard Gdański ze Skórczem i liczyła ok 24km długości. Niestety w roku 2015 linia ta została rozebrana na odcinku Skórcz - Jabłowo, dziś przejezdne jest tylko 8 km. Nasz pociąg specjalny dojechał do samego kozła oporowego, który usytuowany jest mniej wiecej w tej samej długości co tory bocznicowe dawnej stacji Jabłowo. 

Po ,,spacerze,, linią 243 i powrocie z Jabłowa do Starogardu Gdańskiego udaliśmy się do Zajączkowa Tczewskiego, gdzie dzięki uprzejmości PKP Cargo zwiedzano lokomotywownię. 

Podziekowania należą się dla Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei za organizację przejazdu, PKP Cargo, oraz Pomorskiemu Oddziałowi Przewozów Regionalnych za udąstępnienie pojazdu wraz z obsługą.